Od středy 11. 3. 2020 jsou uzavřeny základní, střední i vysoké školy. České školy se ocitly ve stavu, kdy bylo ze dne na den nutné přejít na dálkové studium v podstatě na dobu neurčitou. Následující článek popisuje řešení, které jsem navrhl pro střední školu v Praze.
Vyhlásili jsme dálkové studium a sestavili rozvrh, kde je vyznačena výuka online v reálném čase a vyhrazený prostor pro další předměty. Řešíme čas studentů u obrazovky a snažíme se vymýšlet aktivity realizovatelné mimo počítač. Snažíme se o udržení režimu, studijní morálky a sociálního kontaktu.
Z toho tedy plynulo zadání zajistit prostředí pro komunikaci se studenty také v reálném čase, zadávání a odevzdávání úkolů různých druhů vč. kvízů podle potřeb jednotlivých předmětů. Měli jsme nouzově k dispozici intranet k publikování zadání a souborů pro jednotlivé třídy a předměty a samozřejmě e-mail jako možnost odevzdávání prací, ale dobře vím, jak je tato metoda nesmírně nepraktická a ubíjející.
Rozhodoval jsem se mezi MS Teams, Google Classroom a Moodle. Funkcemi i přehledností (pro studenty) u mě stále vede Moodle, ačkoli uznávám, že pro učitele a správce je náročnější. Office 365 ve verzi A1 sice máme, ale je poměrně zásadně funkčně omezená. Google Classroom zatím nemá příliš mnoho funkcí, ale pro základní školy bych ho spíše preferoval. Aktivace Google Suite pro školy by však trvala měsíc, možná i déle.
Moodle je webová aplikace pro tvorbu výukových systémů a elektronických kurzů na internetu. Je poskytován zdarma jako otevřený software spadající pod obecnou veřejnou licencí GNU a pro jeho běh je nutný webový server na platformě PHP/MySQL.
Úkolem tedy bylo stávající instalaci Moodle, kterou využívám pro informatiku v režimu blended learning, transformovat v celoškolní systém pro dálkové studium. Dalo by se to ale srovnat s novou instalací, protože kromě existujících účtů se změnilo asi vše. Od 16. 3. již měli přístupy všichni učitelé i studenti a bylo možné zakládat kurzy. Současně s implementací jsem tvořil videonávody pro učitele, jakým způsobem mohou využívat Moodle a jaké jsou další možnosti aktivit na dálku.
Zpravodaj pro učitele
Využití nástěnky Moodle pro odevzdávání úloh
Co mají studenti udělat, když se jim seká přehrávání videí
Jak se podívat na Moodle kurz z pohledu studenta?
Konferenční služby Meet a Zoom
Novinky na Moodle
Superbezpečný AC wifi router pro učitele zdarma
Videa pro učitele
Založení kurzu v Moodle (7 min.)
Základy, komunikace, účastníci a třídní nástěnka zde (14 min.)
Zadávání úloh, vytváření aktivit na Moodle (1h)
Publikování videí na Youtube (21 min)
Založení videokonference na Hangouts pro 10 lidí (5 min)
Živé vysílání s chatem na Youtube (21 min)
Vzdálené připojení do své školní síťové složky přes VPN (5 min)
Moodle vs. intranet (0,5 min)
Zoom Meeting na Moodle (6 min)
Videa pro studenty
Základní informace o Moodle pro studenty (13 min)
V průběhu prvních dvou týdnů jsem ladil nastavení hlavních parametrů, jako způsob oznamování o aktivitách, nastavení oprávnění, vzhled celého systému, čas pro automatické odhlášení, zobrazování fór, generování statistik, optimalizaci chatu dle možností webhostingu. Moodle obsahuje stránku nástěnka, kterou si mohou všichni přizpůsobit svým potřebám a výchozí titulní stránku, která je naopak navržena pro všechny správcem systému. Jedním z volitelných bloků na nástěnce je RSS kanál, pomocí je možné zobrazovat nové příspěvky z intranetu, webu školy a dalších serverů. Je tak možné mít všechny potřebné informace skutečně na jedné stránce.
Moodle nabízí zasílání oznámení e-mailem, na webové stránce pod ikonkou zvonečku nebo pomocí zpráv XMPP. Nakonec jsem se rozhodl všem nastavit oznamování o důležitých událostech pouze na webové stránce Moodle (ikona zvonečku), ostatní kanály jsou volitelně nastavitelné uživateli. Kromě toho má Moodle integrovaný systém pro zasílání zpráv nad celým systémem, takže je možné snadno komunikovat úplně s každým v rámci školy.
Moodle má také svou vlastní mobilní aplikaci, což je další důvod, proč je zasílání oznámení na e-mail nadbytečné. Aplikace je pravděpodobně určena studentům jen pro prohlížení zadání.
Ještě bych rád zmínil jednu šikovnou funkci Moodle, o které jsem ani nevěděl, ačkoli jej využívám jako student pedagogické fakulty UK. Má integrovaný pěkný kalendář aktivit, tedy pro studenty kdy co odevzdat a pro učitele také kdy co opravit. Celý kalendář se dá velice snadno živě exportovat do jakékoliv kalendářové platformy pomocí URL odkazu, tedy např. do Google kalendáře.
Současně jsem postupně otestoval a implementoval několik přídavných funkcionalit:
Modul Zoom Meeting jsem přeložil do češtiny, překlad by měl být brzy distribuován přímo s pluginem. Jeho prostřednictvím je možné využívat video konference pomocí služby Zoom přímo z prostředí Moodle, žáci se tedy nemusí nikam registrovat a vyučující během schůzky vidí i jejich reálná jména. Je to také bezpečnější, odkazy na schůzky se nemusí různě pokoutně sdílet a mohou být ochráněny heslem. Také je možné nastavit schůzku na audio režim bez videa, všichni mohou sdílet obrazovku a pokud potřebuje někdo pomoci, může dokonce povolit ovládání své myši učiteli. Kvalita videa mi subjektivně přišla lepší než u Google Meet. Americká společnost Zoom poskytuje i služby zdarma pro 3 až 100 uživatelů s limitem schůzky 40 minut. V rámci události pandemie Covid-19 udělala neuvěřitelný krok a nabídla všem základním a středním školám zrušení limitu zdarma. Nedovedu si představit, jak ten nárůst jejich infrastruktura zvládá.
Pro Moodle existuje v současnosti 1 677 pluginů, takže je z čeho vybírat.
Statistiky za první dva týdny provozu
- Verze Moodle (3.8)
- Počet kurzů (52)
- Počet uživatelů (163)
- Počet přiřazených rolí (1368)
- Počet příspěvků (671)
- Počet úloh (221)
- Počet studijních materiálů (132)
- Počet odznaků (28)
- Počet vydaných odznaků (178)
- Průměrný počet přispívajících (26,39)
- Průměrný počet modulů kurzu (18,12)
- Povoleny mobilní služby (Ano)
- Povoleny oznámení na mobilním zařízení (Ne)
- Počet uživatelů s registrovanými mobilními zařízeními (16)
- Počet aktivních uživatelů s registrovanými mobilními zařízeními, které dostávají oznámení (0)
- Počet aktivovaných predikčních modelů (4)
- Počet vygenerovaných předpovědí (80)
- Počet akcí provedených na generovaných předpovědích (0)
- Počet akcí označujících předpověď jako neužitečnou (0)
Formy komunikace a výuky, které učitelé nabízí:
- Natáčíme videa, která sdílíme na kanálu školy na Youtube pod neveřejným odkazem, který studenti najdou v kurzu na Moodlu.
- Zatím máme pozitivní dojem z živého vysílání hodin na youtube. U každého streamu je chat, na který mohou studenti psát, a vyučující reaguje na chat ve svém vysílání. Tyto přenosy je možné zpětně přehrát.
- Audio / Video konference na Zoom
- Učitelé mohou využívat i další služby online dle potřeb jejich předmětů. Ne, že bychom o nich nevěděli, ale přesto bych zmínil, že magistrát nám velice rychle poslal pěkný souhrn. Snažíme se však vše integrovat do Moodle, abychom nevytvářeli nepřehledné panoptikum odkazů s nutností si zakládat další a další uživatelské účty pro učitele a studenty. Zatím si vystačíme jen s jedním školním přístupem pro vše.
- Aktivita Chat v Moodle jako podpora při zadání samostatných úloh. Jedná se klasický chat, takže je to spíše možnost rychle se na něco vyučujícího zeptat s tím, že komunikaci samozřejmě vidí všichni.
- Nabízí se i forma podcastů, tedy hlasových relací bez možnosti interakce.
Infrastruktura
Poslední kapitolou k tématu jsou možnosti infrastruktury školní sítě. Do školy mají všichni učitelé možnost vzdáleného přístupu na aplikační Windows terminal server, který dovoluje všem využívat školní aplikace a sdílené prostředky. Škola je teď náš cloud.
Máme také možnost připojit se do školy přes VPN, zatím bohužel protokolem PPTP. Připravuji OpenVPN na novém routeru Turis Omnia od CZ.NIC, který školám poskytli zdarma. Nově přišla neuvěřitelná nabídka jejich výjimečných routerů i pro učitele! Já se tedy určitě hlásím :-)