Překlad webových stránek spravovaných systémem WordPress

Pokud se rozhodnete pro tvorbu webu ve více jazykových mutacích, zjistíte, že WordPress žádnou takovou funkci nepodporuje. Nicméně díky rozšíření formou zásuvných modulů najdete vhodné řešení podle vašich potřeb.

Doplněk se postará celou konfiguraci dalších jazyků vč. přepínače jazyků.

Jakmile je vše nastaveno, je čas rozhodnout, jak web přeložit. V následujícím článku se zaměřím na možnosti překladů s placeným doplňkem WPML.

Můžete si vybrat, kdo bude váš web překládat:

  • Sami (s možností automatického překladu)
  • S překladateli ve vašem týmu (s možností automatického překladu)
  • Profesionální překladatelská služba
  • Nebo jmenujte správce překladu, který se postará o vše, co s překladem souvisí.

Můžete si také vybrat, jakým způsobem budou vaše stránky přeloženy:

  • Přeložit celý web pomocí automatického překladu a lidské kontroly
  • Zvolit, které příspěvky a stránky chcete přeložit.
    • Používat správce překladu, který synchronizuje strukturu stránky a vy editujete pouze obsah
    • Editovat jazykové verze zcela nezávisle, takže jejich struktura a obsah může být odlišný.

Rozmanitost možností WPML zajišťuje, že překlady vašeho webu odpovídají kvalitě, kterou potřebujete, a rozpočtu, který máte k dispozici.

Pokročilý editor překladů WPML obsahuje vše, co potřebujete k rychlému a přesnému překladu. Zdrojový text a překlad uvidíte vedle sebe. Při překladu věty uvidíte pouze texty bez kódu HTML. Pro použití stylů HTML můžete používat bezpečné značky. Díky tomu váš překlad nikdy nemůže porušit značky HTML.

Snímek obrazovky Advanced translation editoru

Pokročilý editor překladů (ATE) oproti základnímu podporuje překladovou paměť, správu slovníku, strojový překlad, kontrolu pravopisu a vizuální vkládání značek HTML.

Snímek onrazovky editoru

Klasický překladový editor

Klasický překladový editor más tále své uplatnění. Využívá pro editaci obsahu, který již byl dřívě přeložen pomocí klasického editoru překladu. Přechod na používání pokročilého editoru překladu obvykle znamená, že byste museli daný obsah přeložit znovu. Stejně tak nelze použít pokročilý editor překladů (ATE) k úpravě importovaných překladů provedených překladatelskou službou. Tyto překlady můžete upravovat pouze pomocí klasického editoru překladů.

Překladatelské služby nabízejí špičkovou kvalitu s lidským překladem a kontrolou. Pokud provozujete firemní stránky a chcete vytvářet co nejprofesionálnější image, rozhodně byste měli zvážit možnost zaplatit si kvalitní profesionální překlad.

V posledních letech udělal automatický překlad obrovský pokrok. Automatický překlad dnes přináší dobré výsledky mezi mnoha jazykovými páry. Mějte však na paměti, že je stále automatický a stále vyžaduje dohled. Doporučujeme, abyste ručně zkontrolovali vše, co se vrátí z automatického překladu. V případě potřeby můžete překlad vždy upravit a vylepšit.

Přehled vlastností WPML

Kvalitní automatické překlady
Automatický překlad WPML je dokonalou kombinací kvality, cenové dostupnosti a rychlosti. Ušetřete 90 % času s automatickým překladem. Pak použijte proces kontroly WPML a přidejte ke strojovým překladům lidský dotek.

V roce 2022 se automatický překlad stále zlepšuje a WPML usnadňuje jeho správné používání. WPML nabízí integraci s automatickým překladem Azure, Google a zejména DeepL. Od roku 2021 umožňuje WPML překládat celé weby pomocí automatického překladu s lidskou kontrolou. Díky tomu je překládání webu a udržování aktuálních překladů rychlé, snadné a pohodlné.

Využití překladových služeb je vázáno na kredit, který lze dokoupit jednorázově nebo průběžně podle potřeby. Ceník automatického překladu.

Řízení pracovního postupu překladu
Správa překladů WPML vám umožňuje kontrolovat, co a jak překládáte. Přeložte automaticky celý web, použijte automatický překlad pro konkrétní příspěvky a stránky nebo si obsah webu přeložte sami.

Pokud vaši vlastní překladatelé používají nástroje CAT (Computer Assisted Translation), můžete jim posílat překladatelské úlohy pro offline úpravy ve formátu XLIFF. Dalším způsobem výměny dat může být doplněk CAT programu pro přímou integraci s WPML pomocí API. Nástroje CAT nabízejí překladatelům vyšší produktivitu. Často obsahují překladovou paměť a správu glosáře, což překladatelům umožňuje vytvářet kvalitnější práci v kratších termínech.

Profesionální lidský překlad

Pro lidský překlad můžete na web přidat vlastní tým překladatelů. Nebo pošlete obsah svého webu jedné z mnoha profesionálních překladatelských služeb, které s námi spolupracují.

Překlad řetězců

Texty v jiných pluginech a na obrazovkách správce můžete překládat přímo z rozhraní pro překlad řetězců WPML.
Uvidíte, odkud texty pocházejí jak v kódu, tak na webu, takže vaše překlady budou smysluplné.

Vícejazyčné SEO

WPML vám pomůže optimalizovat vaše stránky pro vyhledávání v různých jazycích. Pomocí WPML můžete uspořádat jazyk libovolným způsobem (domény nejvyšší úrovně, subdomény, složky a jazykové argumenty). Umožňuje překládat slugy stránek, meta SEO a nadpisy.

Kompatibilita

V roce 2022 je Gutenberg vyspělým a bohatým editorem obsahu WordPress. Hrdě konkuruje oblíbeným nástrojům pro tvorbu stránek a pro nové weby je nyní možným standardem. V roce 2022 také WordPress zavedl do svého jádra funkci celkové editace webu. Ta nakonec umožní vytvářet kompletní weby a témata vizuálně z administrace WordPressu. To vše znamená, že překládat weby WordPress v roce 2022 znamená být plně kompatibilní s Gutenbergem a s jeho mnoha rozšířeními. A WPML už samozřejmě perfektně funguje jak s Gutenbergem, tak s editací vzhledu.

Výkon

Také zaměření společnosti Google se vyvíjí. V roce 2022 bude Google klást velký důraz na rychlost stránek, a to pomocí metrik Core Web Vitals. Vícejazyčné stránky se budou muset stejně jako všechny ostatní stránky rychle načítat a vykreslovat. WPML minimalizuje zatížení serveru i zdroje prohlížeče.

Jiří Procházka

Kostelní 24/859
170 00 Praha 7

+420 603 874 917
info@norbou.com

Copyright 2022 © Všechna práva vyhrazena