Problematická aktualizace Windows 10 1803/4

Zaznamenal jsem na několika počítačích zásadní problém s aktualizací Windows 10 na verzi 1803. Doposud byly aktualizace v podstatě bezproblémové, uživatelé tak ztrácejí obezřetnost.

Vždy je dobré mít alespoň bod obnovení, ale protože tato funkce není moc spolehlivá, je lepší mít bodů více a nebo rovnou zálohu celého disku formou bitové kopie nebo pomocí programů třetích stran. Zálohovací programy zdarma nabízí např. spol. Macrium Easeus nebo Aiomei.

Jaká je vlastně filosofie vývoje Windows 10? Vývoj probíhá průběžně a jednou za půl roku se vydává aktualizace obsahující i nové funkce. Zatímco běžné malé aktualizace se instalují jako servisní balíček a jejich instalace není moc riziková ani netrvá dlouho, ta pololetní nahrazuje kompletně celou předchozí instalaci. To je velmi sofistikovaná operace, celý systém se nainstaluje znovu a do něj se pak migruje uživatelské nastavení, data a nainstalované aplikace.

Pokud jste ještě nabídku instalace aktualizace 1803 nedostali, můžeme se podívat na možnosti nastavení aktualizací. Zde má Microsoft poměrně zajímavou strategii, protože možnosti nastavení aktualizací se velmi liší podle toho, jakou používáte edici. Možnosti nastavení se také měnily i v rámci edic v čase podle verze. Pokud chcete aktualizace vypnout úplně, musíte mít zaplacenou verzi Premium nebo Education. Verze PRO umožňuje poměrně dost nastavení, zejména můžete velké aktualizace odložit až o rok, malé aktualizace až o měsíc. Zajímavá je i volba distribučního kanálu, který je snad popsán záměrně naprosto zmateně. Rozdíl mezi "pololetní" a "pololetní (cílená)" bude nejspíš ve spolehlivosti. Výchozí je ta cílená, ale u té druhé se uvádí, že je vhodnější pro organizace, tedy je možné, že se distribuuje později po odladění chyb v rychlejším kanálu. Také můžete aktualizace úplně pozastavit až na 35 dní. V posledku verze Home má nastaveno přijímání aktualizací povinně a není možné tam toho moc nastavovat... Ještě maličkost, nastavení aktualizací a systému celkově je třeba provádět přímo pod účtem administrátora. Běžný uživatel určité volby  nemá zobrazeny.

Preventivní opatření

Vzhledem k náročnosti velkých aktualizací je před jejich instalováním dobré udělat několik preventivních opatření.

 1. Zjistit, jestli vaše zařízení obecně nemá s aktualizací problémy (stránky výrobce).
 2. Vytvořit si instalační médium Windows (právě nové verze).
 3. Ujistit se, že máte dost místa na disku - ze zkušenosti doporučuji alespoň 25 GB, ačkoli podle výrobce prý stačí 10 GB.
 4. Pokud máte antivirus, je lepší ho dočasně deaktivovat nebo odinstalovat. Mohl by blokovat nějakou akci aktualizace.
 5. Ujistěte se, že máte aktuální ovladače. Stalo se mi, že neaktuální ovladač dotykové podložky Synaptics po aktualizaci způsoboval pád systému.
 6. Odpojte všechny externí disky.
 7. Pokud váš současný systém už před aktualizací nepracuje správně, je třeba nejprve zkontrolovat a opravit soubory současné instalace.

Věřím, že se pak aktualizace podaří nebo si nastavíte její odložení.

Pokud se instalace aktualizace Windows 10 1803 nezdařila

Setkal jsem se více případy, kdy instalace selhala. Místo nového Windows 10 naběhne modrá obrazovka zavaděče, zeptá se na jazyk a nabízí možnosti oprav. Vrátit se zpět k původní verzi se mi ani v jednom případě nepovedlo. Dále máte možnost obnovy z bodu obnovení. Zde je malá šance, že jej máte a že se to vůbec povede. Obnovení bitové kopie, pokud ji máte, vrátí počítač kompletně do stavu k datu vytvoření bitové kopie, takže přijdete o vše, co jste mezitím vytvořili nebo změnili. Ze všeho nejdříve zkuste zvolit jiný operační systém, zvolte ten další Windows 10, který však není označený "Rollback".

Chyba černé plochy a nefunkčního prostředí

Systém naběhne, přihlásíte se, ale neuvidíte skoro nic. Prakticky nic nefunguje. Uvidíte možná několik chybových hlášení, Hard Error, C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop is unavailable, aj.

Zkuste následují postup, musíte se však přihlásit jako správce počítače:

 1. Spusťte Správce úloh (CTRL+ALT+DEL)
 2. Klikněte na Soubor > Spustit novou úlohu
 3. Zaškrtněte, že má být spuštěna s oprávněním správce
 4. Vložte instalační médium Windows 10 právě oné poslední verze
 5. Vyberte Procházet a následně setup.exe
 6. Pokračujte v instalaci bez aktualizace online, zvolte zachovat programy a data uživatelů
 7. Asi za hodinku by mělo být hotovo

Pokud potřebujete servis, pomohu Vám instalaci opravit. Cena zákroku je 780 Kč a trvá do 2 hodin.

Zdroje:

 • https://www.zive.cz/clanky/windows-10-stale-kolabuji-microsoft-proto-blokuje-dubnovou-aktualizaci-na-pocitacich-s-avastem/sc-3-a-193372/
 • https://www.groovypost.com/howto/prepare-computer-windows-10-creators-update-version-1703/
 • https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
 • https://www.techradar.com/news/windows-10-april-2018-updates-latest-flaw-is-the-mystery-of-the-disappearing-desktop
 • http://www.thecomputercellar.com/windows-10-1803-upgrade-issues-the-black-desktop-of-death-and-how-to-fix-it/

Jiří Procházka

Kostelní 24/859
170 00 Praha 7

+420 603 874 917
info@norbou.com

Copyright 2024 © Všechna práva vyhrazena