WordPress 5.8 - novinky

Obecné novinky

Přidání podpory pro WebP

WebP je moderní formát obrázků, který poskytuje vylepšenou bezeztrátovou a ztrátovou kompresi obrázků na webu. Obrázky ve formátu WebP jsou v průměru přibližně o 30 % menší než jejich ekvivalenty ve formátech JPEG nebo PNG, což vede k rychlejším webům s menším množstvím přenášených dat. Více o formátu WebP.

Konec podpory pro Internet Explorer 11

Podpora prohlížeče Internet Explorer 11 byla v této verzi zrušena, což znamená, že můžete mít problémy se správou webu. Pokud v současné době používáte IE11, důrazně doporučujeme přejít na modernější prohlížeč.

Novinky v blokovém editoru Gutenberg

Týkají vás jen pokud na všem webu není aktivován alternativní blokový editor.

Spravujte widgety pomocí bloků

Po měsících usilovné práce se síla z Blokového editoru dostala do Editoru blokových widgetů i do nabídky Přizpůsobení. Nyní můžete přidávat bloky jak do oblastí widgetů na celém webu, a to i s živým náhledem prostřednictvím nástroje Přizpůsobení.

Zobrazit příspěvky s novými bloky a vzory

Blok Query Loop (Smyčka dotazů) umožňuje zobrazit příspěvky na základě zadaných parametrů bez kódování v PHP. Snadno zobrazujte příspěvky z konkrétní kategorie, například příspěvky portfolia nebo stránky. Využití Předloh (Patterns) usnadňuje vytváření seznamu příspěvků s požadovaným designem.

Upravte šablony v oblasti obsahu

K úpravám šablon v oblasti obsahu, můžete použít známý editor bloků, pokud používáte kompatibilní šablonu vzhledu. Pak můžete přepínat z úprav příspěvků na úpravu oblasti stránky a zpět, a to vše pomocí blokového editoru. V kompatibilních šablonách vzhledu je k dispozici více než 20 nových bloků k tomuto účelu. Více informací o této funkci a o tom, jak s ní experimentovat, najdete v poznámkách k vydání.

Přehled struktury stránky

Někdy potřebujete jednoduchou vstupní stránku, ale někdy potřebujete něco robustnějšího. S přibývajícími bloky, vznikajícími vzory a snazší tvorbou obsahu je potřeba nových řešení, která usnadní orientaci ve složitém obsahu. Zobrazení seznamu je nejlepší způsob, jak přecházet mezi vrstvami obsahu a vnořenými bloky. Vzhledem k tomu, že Zobrazení seznamu poskytuje přehled o všech blocích v obsahu, můžete nyní rychle přejít přesně k tomu bloku, který potřebujete. Jste připraveni se plně soustředit na svůj obsah? Zapněte nebo vypněte jej podle toho, jak vám to vyhovuje.

Navrhované Předlohy pro bloky

Od této verze bude nástroj Transformace vzorů navrhovat vzory bloků na základě použitého bloku. Právě teď si jej můžete vyzkoušet v bloku Dotaz a bloku Ikony sociálních sítí. Až budou přidány další vzory, budete moci získat inspiraci, jak stylizovat své stránky, aniž byste opustili editor!

Styl a obarvení obrázků

Vybarvěte si obrázek a krycí bloky pomocí duotónových filtrů! Filtry Duotone mohou vašim návrhům přidat barvu a stylizovat vaše obrázky nebo videa v úvodním bloku tak, aby se dobře začlenily do vzhledu vaší šablony. Efekt duotone si můžete představit jako černobílý filtr, ale místo toho, aby stíny byly černé a světla bílá, vyberete si vlastní barvy pro stíny a světla.

Novinky pro vývojáře

API pro globální styly a globální nastavení

Představujeme rozhraní API pro globální styly a globální nastavení: ovládání nastavení editoru, dostupných nástrojů pro přizpůsobení a bloků stylů pomocí souboru theme.json v aktivním tématu. Tento konfigurační soubor povoluje nebo zakazuje funkce a nastavuje výchozí styly pro webovou stránku i bloky. Pokud vytváříte témata, můžete vyzkoušet nové užitečné funkce. Více informací o tom, co je v současné době k dispozici a jak to funguje zjistíte v dokumentaci.

Přidání dalších podporovaných funkcí v blocích

WordPress 5.8 rozšiřuje dříve implementované podpůrné funkce v blocích z WordPressu 5.6 a 5.7 a zavádí několik nových příznaků podpůrných funkcí v blocích a nové možnosti přizpůsobení registrovaných bloků. Další informace jsou k dispozici v poznámce pro vývojáře.

Jiří Procházka

Kostelní 24/859
170 00 Praha 7

+420 603 874 917
info@norbou.com

Copyright 2022 © Všechna práva vyhrazena